Çocuğunuzu Başarıya Nasıl Hazırlarsınız?

 Çocuğunuzu başarıya hazırlamanın çok para harcamakla bir ilgisi yoktur. El attığı her işte bir numara olması için üzerinde gereksiz bir baskı kurmanızla da. Yapmanız gereken şey çalışmaya değer vermeyi öğretmektir çünkü burada sözünü ettiğimiz başarı çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz kendi kendine yetebilme becerisidir. Dolayısıyla çocuğunuzu başarıya hazırlamak demek ona kendi kendine yetmenin, kendisi için koyduğu hedeflere ulaşmanın, olmak istediği insan olmanın, yaşamak istediği hayatı yaşamanın yolunun çalışmaktan geçtiğini anlaması için yardımcı olmak demektir. Çalışmak çocuklarımızın kendi kaderlerini kontrol edebilme becerisini kazanması ve bunu sürdürmesinin aracıdır.

 Bir işin koşullarına nasıl uyum sağlayacaklarını, ne kadar küçük de olsa bir görevin sorumluluğunu taşımayı bilen çocuklar istedikleri hedeflere ulaşırlar. Tamamladıkları her iş, ulaştıkları her hedef özdeğer duygularını yükseltir, sorunlar üzerinde düşünme ve doğru seçimler yapma becerilerini geliştirir. Eski bir deyiş vardır; Dünyayı değiştiremeyebiliriz ama kendimizi değiştirebiliriz. En çok kendimiz üzerinde kontrol sahibiyizdir. Bu kontrol bizi güçlü kılar, zararlı alışkanlıklara ve tehlikeli arkadaşlara karşı koyabilmemizi sağlayacak iç gücü bize verir.

 Çocuklarımıza kendi yaşamları üzerinde söz sahibi olmanın bir yolu olarak çalışmanın değerini öğrenmelerinde yardımcı olduğumuz zaman onları kendilerine zarar verecek kişi ve durumlara karşı gözle görülmez ama son derece etkili bir kalkan ile donatmış oluruz. Hepimizin çocuklarımız için istediğimiz başarı işte budur. Çocuklarımız kendi becerileri ve kendi akılları ile kendi sorunlarına çözüm bulabileceklerini bildikleri zaman bugün pek çok gencin kucağına düştüğü trajik çözüm yollarına sapmaları kolay olmayacaktır.

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.