Çocuğunuz kaybolursa bunları yapın!

 

EBEVEYNLERE TAVSİYE

Son zamanlarda kaybolan çocukların artması üzerine ebeveynlere tavsiyelerde bulunan uzmanlar madde madde tavsiyelerini sıraladı.

İşte o tavsiyeler;

– Kaybolduğunu düşündüğünüz anda çocuğunuzun arkadaşlarının ailelerini kontrol edin ve onlara çocuğunuzu aradığınızı söyleyin. Okulunu, kreşini veya yuvasını bilgilendirin. Arkadaşlarını ve komşularını kontrol edin.

– Eğer bunların hiçbirinden netice alamazsanız, polisi arayın. Rapor tutmasında ısrar edin ve dosya numarasını alın. Bu dosya numarası, ileride çok önemli olacaktır.

– Çocuğunuzun arkadaşlarının ailelerinin listesini tekrar kontrol edin. En son kim, nerede çocuğunuzu görmüş, bunları öğrenmeye çalışın. Çocuğunuzun en son görüldüğü yerden aramaya başlayın. Çocuğunuzun en son ne giydiğini bilin. Eğer eski çocukluk arkadaşlarınız veya asker arkadaşlarınız varsa, onlardan da yardım alın, çocuğunuzun arkadaşları ile irtibat kurabilirler. Bugün yapabileceğiniz işler için yarına kadar beklemeyin.

– Polisi arayıp, olayla ilgili gelişmeleri adım adım öğrenin. Bölgesel hizmet gruplarına başvurun.

Evinizdeki telefona gelebilecek aramalar için sürekli birisini bulundurun.

– Siz, dışarıyla olan telefon görüşmeleriniz için başka bir telefon kullanın. Yardım istemek için utanmayın ve tereddüt etmeyin, bu her ailenin başına gelebilir.

“ÖZEL KİMLİK KARTI OLSUN”

Çocukların kaybolmadan önce “Bunlar benim çocuğumun başına gelmez” diye asla düşünülmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Daima çocuğunuzun en son fotoğrafına sahip olun. Parmak izlerine sahip olun. Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailesini tanıyın. Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defteriniz olsun. Eğer mümkünse, ailesinin iş telefonlarını da deftere yazın. Çocuğunuzun, bu bilgilerin bulunmadığı yerlere gitmemesi için bir yöntem bulun. Çocuğunuza özel bir kimlik kartı (ID) olsun ve o kartı devamlı taşıması için ikna edin. Çocuğunuzun DNA’sını belirleyecek bir şeyini (kan, saç teli gibi) muhafaza edip, alındığı tarihi de unutmayın. Çocuğunuzun sizinle nasıl irtibat kurabileceğini belirleyin. Bu bilgi, onun kartında bulunabilir” diye konuştu.

paylasimbilgisi

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.