Anne beni yalnız bırakma!

Bebeklikten itibaren çocuklar  anneden ayrılma kaygısı yaşar. Bazı çocuklar bunu daha çok hisseder. “Ayrılık Kaygısı Bozukluğu”, anne-babaların alacağı bazı önlemlerle daha hafif atlatılabilir.

Bebekler 7-8 aydan itibaren anne ve babalarına yakın olmak ister. Anneleri bulundukları odadan ayrıldığında kaygılanır, geri döndüklerinde ise mutlu olurlar. Klinik Psikolog Aslı Kzıltoprak Tuna kaygıyı azaltmak için yapılabilecekleri anlatıyor. “Tüm bu duygusal ilişki, çocukluk ve daha ilerisi için de önemli bir belirleyici olan anne ve bebek arasındaki “bağlanma” sürecidir. Eğer bu süreç güvenli bir şekilde atlatılır, anne ve bebek arasındaki karşılıklı bağ doğru bir şekilde kurulursa ayrılık çocuğun ileriki yaşamı için de önemli bir sorun teşkil etmez. Ayrılık kaygısı genellikle 1-3 yaşları arasında gözlenen bebeğin özellikle annesinden ayrıldığında yaşadığı yoğun strestir. Bağlanılan kişiden ayrı kalmaktan kaçınmak 7 ay- 4 yaş arasında yaşanılması normal bir durum olup 4-5 yaşlarından itibaren bu kaygının yavaş yavaş kaybolması beklenir. Eğer bu kaygı yaşa ve gelişim dönemine uygun olmayacak şekilde dört haftadan daha fazla devam ediyorsa artık bunun adı “Ayrılık Kaygısı Bozukluğu”dur ve bu bir rahatsızlıktır.

İlk Ayrılışta Ortaya Çıkar

Bu rahatsızlık anneden ilk ciddi ayrılış olan okul ortamına girişle birlikte ebeveynlarin dikkatini çekmeye başlar. Kilinik psikolog Aslı Kızıltoprak Tuna , “Bu süreçte eğer bir uzmandan yardım alınmazsa çok uzun süre devam edebilir.

Ne yapabilirsiniz?

7 ay -2 yaş dönemi arasında bakıcı değiştirmemeye çalışın
Eğer işe başlayacaksanız siz evdeyken bebeğin bakıcıya alışması için ona zaman tanıyın
Bir yere gidecekseniz kesinlikle ondan gizli evden çıkmayın. Nereye gideceğinizi ve ne yapacağınızı ona anlatın ve mutlaka geri döneceğinizi söyleyin. Üzgün olduğunuzu ona belli etmeyin ve yüzünüzdeki ifadenin sakin olmasına özen gösterin. Okulun ilk gününde mutlaka yanında olmaya çalışın. Eve döndüğünde ise günün nasıl geçtiğini sorun. Sakın geri adım atmayın kararlı ve tutarlı olun.

Kaynak: Uzman Klinik Psikolog Aslı Kızıltoprak Tuna

Yeni makalelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz. [wysija_form id=”14″]

 

paylasimbilgisi

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.