Çocuk Eğitiminde Ego Problemi

Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, zayıf ve aşırı özgüvenin, aslında özgüven eksikliğinden kaynaklandığını anlattı.

 OLMAZSA OLMAZ BİR ÖZELLİK

Özgüveni, olmazsa olmaz bir özellik şeklinde nitelendiren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, “Bir insanda özgüven eksikliği olursa, o insanın istediklerini yapabilme, ayakları üzerinde durabilme, strese karşı dayanıklılık gösterme ve sağlıklı ilişkiler kurabilme noktalarında problem yaşar. Özgüven eksiği olan insan, en ufak stres faktörleri karşısında bile ayakta durmakta zorlanır. Bu nedenle anne, baba ve eğitimciler, çocuklardaki özgüveni çok iyi beslemeli” şeklinde konuştu.

AŞIRI ÖZGÜVEN PROBLEMİ

Her ne kadar özgüven çok öenmli olsa da abartılı bir özgüvenin, aslında özgüveni örten bir araç olduğunu belirten Oktay Aydın, “Çocukta zayıf ya da abartılı özgüven varsa buna uygun bir tablo ortaya çıkar. Her ikisi de özgüven eksikliğinin işaretidir. Bu durumda özgüven eksikliğinin temellerini iyice analiz edip uzman desteği almak önemlidir. Çocukların özgüven eksikliğinin nedenlerini yakalayıp sürece oradan başlatmak gerekir. ‘Sen akıllısın, uslu bir çocuksun’ gibi içi boş genellemeler yapmak yerine, onların küçük davranışlarını kutlamalıyız” dedi.

ÖZGÜVENİ GELİŞTİRMEK İÇİN

Özgüveni geliştirmenin iki yolu olduğunu söyleyen Aydın, “Özgüveni geliştirmek için yapılması gerekenlerin ilki çocuklara başarı duygusunu tattırmak olmalıdır. Çocuğa 10 sorumluluk verdiğimizde bunun 7 tanesini yapabileceğine inandırmalıyız. Dolayısıyla çocuklara ‘Yapamıyorum, başaramıyorum’ değil, ‘Yapabiliyorum, başarabiliyorum’ duygusunu yerleştirmeliyiz. İkinci önemli yol ise çocuklara geri bildirim vermemizdir. Çocuğun gün içerisinde ortaya koyduğu olumlu ve olumsuz davranışları karşısında, olumluları biraz büyütüp kendisine aktarmalıyız. Mesela çocuk, arkadaşıyla oyuncağını paylaştıysa, bunun için onu kutlamalıyız. Böylece çocuğun benlik algısı gelişir ve eğer bir çocuk başkaları tarafından paylaşımcı olarak algılanırsa, bir süre sonra o da kendisini öyle algılar. Çocukları yetiştirirken başarı duygusunu tatmalarını sağlamak ve olumlu davranışlarına geri bildirimler vermek, onların özgüvenlerini sağlıklı bir zemine oturtur” ifadelerine yer verdi.

SOSYAL HAYATTA BAŞARISIZLIK

Aydın, çocuğun özgüvenden yoksun olmasının her alanda problemler yaşaması anlamına geldiğini dile getirdi, “Çocukta yeterince özgüven yoksa kendini ifade edemez. Topluluk karşısında konuşmak, sorumluluk sahibi olmak, derste söz almak ve herhangi bir grup faaliyetinde o grubun sürükleyicisi olmak istemeyebilir. Genellikler geri planda olan ve çok fazla karşımıza çıkmayan bu çocuklar, öğretmenlerin de gözden kaçırmasıyla sınıfın kıyısında köşesinde kalır. Farkında olmadan bu erozyon yıllar içerisinde birikerek devam eder. Bu nedenle özgüven eksikliğini meydana getiren nedenler uzman desteği ile ortaya çıkarılmalı ve çözüme oradan başlanmalı”

Kaynak: İHA

paylasimbilgisi

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.