Çocuklarda obezitenin en büyük nedeni: tv/internet bağımlılığı

 


 

Sağlık dergisi Reader’s Digest, 21’inci yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan çocuk obezitesini mercek altına aldı.

Yaklaşık 70 ülkede 40 milyon okuyucuya sahip olan Amerikan Reader’s Digest dergisi çocuk obezitesinin temel kaynağının televizyon ve bilgisayar bağımlılığı olduğunu açıkladı. Dergi oyun alanları daralan ve evde kalmaya alışan çocukların giderek hareketsizleştiğini ve kilo almaya başladığını vurguladı.

Okulda Denetim

Çocuklardaki obezite, kan basıncı, diyabet, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkararak yaşam süresini azaltıyor. Obezite yaş sınırının 6’ya kadar indiği ve son 30 yıldır obez çocuk sayısının dünya genelinde artış

gösterdiği belirtiliyor. Ancak uzmanlar çocukların evde televizyon izleyerek yemek yeme alışkanlığı edinmelerinde aile kadar okul yönetiminin de suçlu olduğunu belirtiyor.

Aile ve öğretmenler ne yapmalı?

1) Çocuk ve gençlere her gün 60 dakika spor yapacakları bir program hazırlayın.

2) Okul çağında olmayan çocukların gelişimi için en önemli aktivite dışarıda oynamak. Bu nedenle bu yaştaki çocuklar için oyun alanlarında geçecek bir zaman dilimi belirleyin.

3) Ergenliğe yakın çocukları takım ya da bireysel olarak yapacakları fiziksel sporlara yönlendirin. Takım koçu ya da hocası ile yapılan sürekli sporlar çocuklara güven verecektir.

 4) Amerikan Pediyatri Akademisi (AAP) okul günlerinde çocukların en az 30 dakika spor yapmalarını tavsiye ediyor.

Haftada kaç saat televizyon izlemeliler?

1) Televizyon, bilgisayar ve video oyunları bir hak değil, ayrıcalık olarak görülmeli.

2) Çocukların odalarında televiyon olmamalı.

3) Çocuklar televizyon izlerken yemek yememeli. Çünkü özellikle çocukların izlediği programlarda kullanılan reklamların yemeklerle ilgili olması iştahın artmasına neden oluyor. Televizyon izlemek çocuklarda görülen obeziteye etki sağlayan en önemli çevresel etken olarak kabul ediliyor ve bu nedenle çocukların gün içinde 2 saatten daha az televizyon izlemesi gerektiği tavsiye ediliyor. (AAP’ye göre çocuklar haftada 14 saat televizyon seyretmeli)

4) Reklamlar sırasında spor hareketleri yapılabilir

KAYNAK: Vatan

paylasimbilgisi

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.