Çalışan Annelerin Yapma Olasılığı Bulunan Hatalar

calisananneÇocuğa karşı suçluluğa bağlı gelişebilen hatalı davranışlardan bir kısmını bazı annelerde görebiliyoruz.
Şımartma, her istediğini yapma/alma, aşırı tahammül, tüm zamanının ona ayırma vb. anne çocuk ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir.
Öte yandan çalışan annelerin kendileriyle ilgili algıları da suçluluk duygusundan kaynaklı zamanla olumsuz yönde etkilenebilir ve kendilerini, yetersiz, değersiz, ilgisiz anne olarak görmeye başlayabilirler. Zaman zaman bu sıkışmışlık ve yetersizlik duygusu depresyon ve panik atağa kadar bireyleri sürükleyebilmekte…
Bu arada henüz çocuk sahibi olmayanlar lütfen yazının bu kısmından kötü etkilenmesin  Ben bile yazarken bir an dehşete kapıldım ama durum elbette herkes için böyle sonuçlanmayabilir.

Peki bu durumda çalışan annelere kendileri ve çocuklarının sağlığı açısından ne tür önerilerde bulunabiliriz, onlara bakalım:

  • Nicelik değil “Nitelik” : Çocuğumuzla geçireceğimiz vaktin süresinden çok kalitesi daha önemli, kaliteli vakitten kastımız ne? Çocuğunuzla karşılıklı etkileşime girdiğiniz ve iletişim kurduğunuz, ona değerli olduğunu ve sevildiğini hissettirdiğiniz keyifli vakitler (birlikte TV seyretmek buna girmiyor  . Özellikle okul öncesi dönem çocuğu annesi ile birlikte ortak birşeyler yapabilmek ve onunla oynayabilmek için fırsatlar arar.
  • Olumlu Düşünün : Siz yetersiz ve kötü bir anne değilsiniz… Buna inanın ve sık sık bununla ilgili olumlamalarınızı tekrarlayın, ta ki bilinçaltınızı ikna edene kadar…
  • Kendinize Vakit Ayırın : “Yahu ben çocuğuma bile vakit ayıramıyorum ne diyorsunuz” dediğinizi duyar gibiyim Kendinize ayıracağınız vakit, aslında çocuğunuza ayıracağınız vakitin ve ona yaklaşımınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ancak ruhsal açıdan “sağlıklı” bir anne çocuğuyla “sağlıklı” bir ilişki kuracaktır. Bu yüzden ruhsal sağlığınız için (ve de çocuğunuz için) kendinize de vakit ayırın.
  • Zaman Planlaması : Olabildiğince gerçekçi ve sadık kalabileceğiniz bir zaman planlaması varolan vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.
  • Onun her dediğini yapmayın: Çünkü aslında bu ona zarar veriyor. Siz vicdanınızı rahatlatırken çocuğumuz yanlış şeyler öğreniyor. Örneğin dikkat çekmek ya da istediklerini elde etmek için olumsuz davranışlarda bulunmak gerektiği gibi, ya da çabalamadan da her istediğimize ulaşabileceğimiz gibi.

Dilerim çalışan annelerimize bir parça faydası dokunmuştur yazımın …
Tüm sevdiklerinizle beraber başarılı ve mutlu bir hayat dileklerimle,

Psk. Özlem Tokgöz Özsoylar

paylasimbilgisi

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.