Türkiye’nin ilk otizm destek merkezi açılıyor

Aydınlı doktor baba Şakir Bozdağ, 2.5 yaşında otizm teşhisi konulan 9 yaşındaki kızı Şadiye’yi büyütürken yaşadığı zorluklardan yola çıkarak hazırladığı projeyle Türkiye’de bir ilke imza attı. Dr. Şakir Bozdağ’ın evlat sevgisiyle ortaya çıkan ‘Otizm ve Aile Destek Merkezi’ projesi Sağlık Bakanlığı’nca kabul edildi. Merkez Haziran ayında açılacak.
Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün 150 bin liralık desteğiyle hayata geçirilecek olan ve Türkiye’nin ilk otizmli çocukları ve ailelerini eğitmeye yönelik merkezi Aydın’da açılacak. Efeler ilçesi Cumhuriyet mahallesi Tevfik Fikret Caddesi üzerindeki iki katlı bir bina, Otizm ve Aile Destek Merkezi için kiralandı.
Projenin öncüsü olan Efeler Toplum Sağlığı Hekimi Şakir Bozdağ, 9 yaşındaki otizmli kızı Şadiye’nin hastalığının iyileşmesinde sevgi ve eğitimle önemli bir mesafe aldıklarını söyledi. Devlet okuluna gitmeye başlayan kızının, otizmli çocuğu olan diğer ailelere umut olabilmesi için bir proje hazırladığını belirten Bozdağ, “Otizm, son yıllarda artıyor. Hatta her 88 çocukta bir otizm görülüyor. Kızım 2.5 yaşındayken ayağına kızgın su döküldükten sonra davranışlarında değişlikler oldu. Yaşıtlarına göre konuşma zorluğu çekince doktora götürdük. Kızıma otizm hastalığı teşhisi kondu. Hastalığı kabullenmekte biz de zorlandık. Görev yerlerimde kızımın eğitimi için uygun şartlar olmaması nedeniyle Aydın’a tayinimi istedim. Tedavi süreci zordu. Sevgi ve eğitimle yüksek fonksiyonlu otizmli olan kızımın iyileşmesinde önemli bir mesafe aldık” dedi.

Erken teşhis çok önemli 
Otizmli çocukların ailelerinin bu hastalığı kabullenmekte zorlanmasının tedaviyi geciktirdiğini vurgulayan Bozdağ şunları kaydetti: “Erken teşhis sayesinde çocukların özel eğitime hemen başlayabilmeleri ve ileriki yaşlarda sosyal hayata katılabilmeleri için çok önemli. Merkezde çocuğuna ilk otizm tanısı konulan ailenin yaşayacağı şok, reddetme ve eşler arasındaki boşanma tehlikelerine karşı ailelere psikolojik destek sağlayacağız. Otizmli bireylere sahip 4-5 aileden oluşacak sınıflara, ayda bir grup terapileri verilerek yalnız olmadıklarını hissettireceğiz. Projemizin 3. aşamasında ise otizm teşhisi konulan çocukların, dörder aylık periyotlarla takiplerini yapacağız.”

Kaynak: Yeni Asır

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.