İflah Olmaz Bir Karamsar mısınız? : Olumlu Düşünmek İçin “Olumlamalar”

 

Olumsuz düşünmek bir alışkanlıktır. Daha önce defalarca yaptığımız şeyler bir süre sonra alışkanlık haline gelir. Olumsuz düşünmek için de bu geçerli.  Yani siz genelde olumsuz düşünüyorsanız, hayatta karşınıza çıkan olayların hep kötü yönüne odaklanıyorsanız, genelde felaket bekleyen bir haliniz varsa bu artık sizin için bir alışkanlık haline dönüşmüş demektir.

Peki bu değiştirilemez mi? Elbette değiştirilebilir. Ancak değiştirmek çaba ister :) Bunu bir spor egzersizi gibi düşünün. Kas yapmak için düzenli ve sürekli egzersiz yapmak gerekli aynı şey beynimizin olumlu düşünme kaslarını geliştirmek için de gerekli .

Pollyannacılık çoğu insan tarafından aşağılanır, oysa karamsarlığa oranla son derece sağlıklı bir düşünme biçimidir :) Olayların iyi yanını bulmaya çalışmanın ne zararı olabilir ki? Olumlu düşünme becerilerini geliştirmek için bir süre Pollyanna oynamak  faydalı olacaktır.

Bunun yanısıra meditasyon yapmak ve meditasyon sırasında olumlama cümlelerini içeren telkinler dinlemek de faydalı olacaktır.  Daha önce meditasyonla ilgili yazımda söylediğim gibi, gevşeme ile birlikte zihin alfa moduna geçer ve bu dalga boyunda bilinçaltı dışarıdan gelen telkinlere açık hale gelir.

Aşağıda sizin için doldurduğum bir olumlama video kaydı var. Bunu indirebilir ve her akşam (hatta gündüz bir yandan çalışırken bir yandan altta çalabilir)  uykuya dalmadan önce gözleriniz kapalı , bir yandan kendinizi mutlu hissettiğiniz bir yeri gözünüzde canlandırırken diğer yandan telkinleri dinleyebilirsiniz.  Faydasını göreceksiniz.

OLUMLAMA CÜMLELERİ VİDEO KAYDI: 

paylasimbilgisi

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.