Dünyanın en mutlu adamı kim?

Sizce dünyanın en mutlu adamı kim? Zaman zaman eğitimlerim de bu soruyu soruyorum. Gelen cevaplardan bazıları : “Angelina Jolie’nin kocası” :), “piyangodan para kazanmış bir adam” vs.. Oysa cevap bunların hiç biri değil.

Dünyanın en mutlu adamı, ne dünyanın en zengini, ne en yakışıklısı, ne de en kariyerlisi…

Bu kişi 66 yaşında Fransız bir biyolog olan Ricard Matthieu. Fotoğrafı için tıklayınız.

Wisconsin Üniversitesinden sinir bilim uzmanı Richard Davidson , Matthieu Ricard’ın başına tam 256 sensör yerleştirdi ve en ince ayrıntısına kadar beyni inceledirler.

SONUÇ: Bu kişi ortalama bir insandan çok daha fazla mutlu ve keyifli :)Peki neden? Çünkü beyinde mutluluktan ve şükretmekten sorumlu bölge sıradan insanlara oranla “anormal derecede ” gelişmiş, ayrıca beynin ön sol lobunda negatif duyguları engellemeye meyilli geniş bir alan var. Peki bu nasıl oluştu? Bilimadamları bu sorunun cevabını meditasyona bağlıyor. Ricard Matthieu tam 40 yıldır yoğun bir biçimde meditasyon yapıyor. Ve araştırmalar gösteriyor ki düzenli yapılan meditasyon beyinde değişikliğe yol açıyor.

Bugün meditasyonun fizyolojimiz ve psikolojimiz üzerine etkileriyle ilgili çok sayıda araştırma mevcut. Bunlardan bir kısmını bende burada paylaşıyor olacağım. Kategorilerden “video” kısmına bakarsanız , bu araştırmalarla ilgili videoları inceleyebilirsiniz.

Meditasyon nasıl yapılır ve ne anlama gelir sorusunun cevabını ise diğer yazılarımda veriyor olacağım .

Daha huzurlu bir hayat için günde yarım saat kendinize ayırarak fark yaratabilirsiniz. Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız Stresle Baş Etme Teknikleri eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Psk. Özlem Tokgöz Özsoylar

paylasimbilgisi

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.